Proč modrý podvazek?

20.12.2018

Dnes je svatební podvazek už tradičním doplňkem nevěsty. Většina z nás má vžité, že podvazek by měl být modrý, jak tomu ve skutečnosti je? 

Proč modrý svatební podvazek?

Tak tahle otázka je mi záhadou od chvíle, co jsem se účastnila svatebního veletrhu v Praze a vaše otázky po modrých variantách mých krajkových podvazků nebraly konce. (A tak díky vám začíná vznikat Blue collection:)

Proč by měl být svatební podvazek celý modrý? Jak moc modrý? Světlý nebo tmavý?

Když zabrousíte do fotek na internetu, modrých podvazků nejrůznějších odstínů i klasických zpracování je nabízených opravdu hodně, a tak jsem usoudila, že podstatné pro všechny hledající "modrý podvazek" je hlavně to, že je zkrátka modrý, ideálně většinově.

Odpověď na mou otázku: "Proč?" jsem našla až na stránkách Národní knihovny ČR. Někdo ze zvídavců se ptal na řád modrého podvazku a jeho souvislost s nevěstami.

Protože mě historie celkem zajímá, začetla jsem se. Řád modrého podvazku (založený ve XIV. století králem Edwardem) je nejvyšší anglický řád reprezentovaný každoročně procesím rytířů oděných do tmavomodrých sametových rób u příležitosti zvláštní bohoslužby a za přítomnosti celé královské rodiny. Řád má udržovat nejvyšší rytířské ctnosti, připomíná legendární rytíře kulatého stolu krále Artuše a podvazek je tu jako symbolem přátelství. Nemá ale nic společného se svatebním obřadem nebo samotnou nevěstou. V literatuře se prý mezi lidovými pověrami a obyčeji nenachází žádné vysvětlení původu této tradice. Toliko z oficiálních zdrojů.

 A tak jsem zabrouzdala internetem. Z nejrůznějších článků na webu je víc než jasné, že "zaručené" informace se různí podle krajů a zažitých zvyků.

Nejznámější a bezesporu nejrozšířenější pověra, která má nevěstám zaručit štěstí, je mít "něco nového", "něco starého", "něco darovaného", "něco modrého". A modrý svatební doplněk je právě nejčastěji podvazek. Vysvětlení je docela jednoduché ...

Původně má modrá barva představovat věrnost a čistotu a tahle symbolika by během svatebního dne u nevěsty neměla chybět. Zdaleka ne všechny ale ladíme svatbu do modré barvy, abychom mohly mít například modré květy svatební kytice, modré korálky či kvítky ve svatebním účesu nebo jemné modré doplňky svatebních šatů v podobě krajky, výšivky, mašličky, perliček... Celé modré šaty by pak prý přinášely modřiny a neštěstí. Něco viditelně modrého se tak nehodí ke každé nevěstě ani svatební hostině a modrý podvazek je dost často jediné decentní řešení. Stačí jemný modrý detail i třeba v podobě modrého kamínku, aby se tradice naplnila. 

Navíc, pokud "modrý" podvazek daruje kamarádka, nosí prý dvojnásobné štěstí! 

Chcete se dozvědět víc?