Historie a tradice svatebních podvazků

18.12.2018

Věděli jste, že nošení (svatebních) podvazků má svou opodstatněnou tradici sahající až do dávného středověku? Proč se jím rafinovaně zdobily i dámy francouzského dvora XVII. století? A jaké pověry či tradice se dříve pojily se svatebním podvazkem nevěsty?

Asi jako naprostá většina moderních nevěst jsem i já brala svatební podvazek jednoduše jako součást svatební tradice, jako nedílný doplněk mých svatebních šatů a celého našeho velkého dne, proto jsem sice měla jasnou představu o tom, jak by měl ten můj vypadat, ale na otázku proč a jak se vlastně nosí? jste mě přivedli až vy vašimi dotazy, a tak jsem začala ze zvědavosti pátrat ...  

Kdy přesně se podvazek stal i součástí svatební tradice jsem se bohužel nedopátrala. Dočetla jsem se ale, že tradice házení svatebního podvazku je známá už od XIV. století. Tehdy se totiž věřilo, že šaty ženicha a nevěsty přinášejí štěstí a lásku. Každý se proto snažil získat alespoň malou část. S přibývající honosností svatebních šatů nevěsty se definitivně upustilo od tradice jejich trhání a magická síla se začala vkládat právě do svatebního podvazku. Kdo prý podvazek získá, bude ho jako amulet chránit před nevěrou nebo konečně najde svou spřízněnou duši. Přibližně tehdy se zrodila i tradice házení svatební kytice. 

Zaujala mě i zmínka o tom, že od pradávna nevěsty věnovaly zvláštní pozornost svým šatům, punčochám, podvazku a botám. S každou z těchto věcí se totiž váže jiná tradice a pověra. Tak například svatební střevíce byly symbolem dlouhého a šťastného rodinného života, svatební podvazek symbolizoval plodnost a naplnění touhy mladých a jeho sundání nevěstě pak symbolickou ztrátu panenství. 

Nakonec jsem se na stránkách francouzské Wikipedie dozvěděla, že od XIX. století existuje také tradice dávat svatební podvazek do dražby. Tradice se v každé rodině malinko lišila, nejčastěji ale vydražené peníze putovaly na přilepšenou novomanželům a výherce dražby mohl zuby sundat nevěstin podvazek, který si pak nechával na památku. Tento zvyk však prý již upadl v zapomnění... . Opravdu? 

Jak je to se svatebními podvazky dnes?

Kdo daruje svatební podvazek? Jak správně vybrat? Na jaké noze se nosí? ...?