Bride
Historie svatebních podvazků

Historie a tradice svatebních podvazků

Asi jako naprostá většina moderních nevěst jsem i já brala svatební podvazek jednoduše jako součást svatební tradice, jako nedílný doplněk mých svatebních šatů a celého našeho velkého dne, proto jsem sice měla jasnou představu o tom, jak by měl ten můj vypadat, ale na otázku proč a jak se vlastně nosí? jste mě přivedli až vy vašimi dotazy, a tak jsem začala ze zvědavosti pátrat ... .


Historie podvazku samotného sahá až do středověku, kdy původně sloužil k udržení punčošek. K vytříbené dokonalosti a symbolu elegance žen ho však dovedly až dámy francouzského dvora XVIII. století v čele s Madame de Pompadour, známou jako milenka krále Ludvíka XV. . Tyto dámy si byly dobře vědomy zvláštní přitažlivosti podvazku pro muže, a tak začaly tyto své drobné doplňky róby zdobit nejrůznějšími krajkami, drahými kameny, stuhami a dokonce i vyšívanými vzkazy!

Kdy přesně se podvazek stal i součástí svatební tradice jsem se bohužel nedopátrala. Dočetla jsem se ale, že tradice házení svatebního podvazku je známá už od XIV. století. Tehdy se totiž věřilo, že šaty ženicha a nevěsty přinášejí štěstí a lásku. Každý se proto snažil získat alespoň malou část. S přibývající honosností svatebních šatů nevěsty se definitivně upustilo od tradice jejich trhání a magická síla se začala vkládat právě do svatebního podvazku. Kdo prý podvazek získá, bude ho jako amulet chránit před nevěrou nebo konečně najde svou spřízněnou duši. Přibližně tehdy se zrodila i tradice házení svatební kytice.

Zaujala mě i zmínka o tom, že od pradávna nevěsty věnovaly zvláštní pozornost svým šatům, punčochám, podvazku a botám. S každou z těchto věcí se totiž váže jiná tradice a pověra. Tak například svatební střevíce byly symbolem dlouhého a šťastného rodinného života, svatební podvazek symbolizoval plodnost a naplnění touhy mladých a jeho sundání nevěstě pak symbolickou ztrátu panenství.

Nakonec jsem se na stránkách francouzské Wikipedie dozvěděla, že od XIX. století existuje také tradice dávat svatební podvazek do dražby. Tradice se v každé rodině malinko lišila, nejčastěji ale vydražené peníze putovaly na přilepšenou novomanželům a výherce dražby mohl zuby sundat nevěstin podvazek, který si pak nechával na památku. Tento zvyk však prý již upadl v zapomnění... . Opravdu?

Jak je to se svatebními podvazky dnes? 

Kdo daruje svatební podvazek? Jak správně vybrat? Na jaké noze se nosí? ...?